Alevi Haber Ajansı - AHA
Anasayfa arrow Etkinlik Haberleri arrow Çorum'da Abdal Musa Birlik Cemi düzenlendi  
Thursday, 18 September 2014 10:37
Çorum'da Abdal Musa Birlik Cemi düzenlendi PDF Yazdır E-posta

Çorum'da Abdal Musa Birlik Cemi düzenlendiÇorum'da Abdal Musa Birlik Cemi düzenlendi

Alevi Kültür Merkezi tarafından önceki akşam Abdal Musa Birlik Cemi düzenlendi Alevi Kültür Merkezi Başkanı Nurettin Aksoy tarafından yönetilen ceme katılım yüksek oldu. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nda düzenlenen cemde Nurettin Aksoy’a  (Dede), Cuma Zorlu, Ali Ekber Dede, Hüseyin Solmaz, Arif Dede ve Güzel Erbaş yardımcı oldular.

Alevi Kültür Merkezi Başkanı Nurettin Aksoy (Dede), Abdal Musa’nın Alevilerin önde gelen büyüklerinden olduğunu, Alevi köylerinde yüzyıllardır uygulanan ve günümüzde kentlerdeki cemevlerine taşınan bir diğer Alevi ibadetinin Abdal Musa Kurbanı/Cemi veya Birlik Kurbanı/Cemi olarak adlandırıldığını belirtti.

Çorum'da Abdal Musa Birlik Cemi düzenlendi

Aksoy, varlıklarını, bugünkü birlik ve beraberliklerini Atatürk’ün kurduğu laik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne borçlu olduklarını belirterek, “İki gün önce Cumhuriyetimizin 86. yılını büyük bir coşku ve mutlulukla kutladık. Birlik ve beraberliğimizin en büyük nedeni cumhuriyetimize bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ülkemizi bölüp parçalamaya kalkanlara karşı her zaman Atatürk’ün gösterdiği çağdaş yolda ilerleyeceğiz. Aleviler nasıl birlik oluyorsa, Türkiye Cumhuriyeti de bir olsun, iri olsun, diri olsun. İbadetlerimizde en büyük dileğimiz, duamız budur” diye konuştu.

KAYNAK : Corumhaber.net - 1 Kasım 2009

 
< Önceki   Sonraki >
Alevi Haber Ajansı *** Alevilerin Gören Gözü, İşiten Kulağı, Söyleyen Dili ***
Ajans Menü
Hakkımızda
Künye
Yayın İlkeleri
İletişim
Arama
Bağlantılar
Güncel

Yıldırım TÜRKER yazdı: Madımak helalleşmesi

Necdet Saraç’ın kaleme aldığı “Alevilerin Siyasal Tarihi” adlı kitap tüm kitapçılarda

Kitap Önerisi
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk