Alevi Haber Ajansı - AHA
Anasayfa arrow Ajans Özel Haber arrow Canlı Yayın ! Kadıköy Meydanı doldu taştı  
Sunday, 31 August 2014 11:11
Canlı Yayın ! Kadıköy Meydanı doldu taştı PDF Yazdır E-posta

 alevi
ALEVİ

 

 

- Suavi, sahne aldı ve konuşmasında, BAşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın birn konuşmasına değinerek, "Sayın Başkbakan'a soruyorum, Ahmet yoksa bir eksiksek, Ahmet'in Türkiye'den linç mantığıyla gönderilmesini nasıl açıklıyrsnuz? Pir Sultan yoksa bir eksiğiz dediniz, öyleyse Pir Sultan'ın heykelini neden Sivas'ta yerlerde süründürdünüz? Sivas'ta 37 kişi neden öldürüldü?" diye sordu. Türkiye'de birçok hükümetin çözemediği Alevilik sorunu pimi çekilmiş bombaya benzeten Suavi, bu sorunun er geç çözüleceğini söyledi. Suavi, şarkılarına devam ediyor...

 

- Ünlü sanatçı Edip Akbayram, mitinge gelip şarkıyarıyla Alevileri'in haklı davasının yanında olduğunu gösterdi. Edip Akbayram, şu anda "Aldırma Gönül" adlı şarkıyı seslendiriyor.

 

- Ferhat Tunç, söylediği türkülerle mitinge katılanları coşturdu. Tunç, "bis" yaptı...

 

- Şevval Sam sahnede

 

- Emre Saltıktan sonra Sabahat Akkiraz sahneye çıktı.

 

- Mitinge katılanların sayısı 500 bin olarak ifade ediliyor,

 

- İsimler anons edilirken en büyük alkışı Kamer Genç aldı.

 

-Behzat Miser, Kadıköy’den bildiriyor…

 

Alevilerin mitingi, Tepe Naulus’tan, Salı Pazar’ından ve Haydarpaşa’dan gelenlerin alanı doldurmaları ve her üç toplanma noktasında hala mitinge katılım için bekleyenler olması nedeniyle başlayamıyor. Kadıköy Meydanı’nı bilen bilir, uzun bir alandır; hemen bütün mitingler burada olur. Bu alan ilk defa, Aleviler için otobüs ve dolmuş durakları da iptal edilerek açıldı ama bu da yetmedi.


Miting biraz sonra başlayacak. Önce ak donlu güvercinler havaya bırakılacak, ardında da konuşmalar yapılacak. Önce Alevi Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil’in konuşması bekleniyor; ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız’ın konuşması olacak.
Hacı Bektaşi Veli Türbesi Postnişini Veliyettin Ulusoy, yurtdışında bulunduğu için mitinge katılamadı ama gönderdiği mesajla aklının burada olduğunu ifade etti.
Devam edecek…

 

-Tepe Natuilus tan gelen kitle alana giremiyor.İstanbul tarihi bir mitinge sahne oluyor.

 

- Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından bugün Kadıköy Meydanı'nda yapılacak olan "Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı" mitingi için arama noktalarından geçen vatandaşlar, Kadıköy Meydanını doldurmaya başladı. Haydarpaşa, Tepe Natulius ve Salı Pazarı istikametinden gelen Aleviler, ellerinde Hazreti Ali, Hacı Bektaş-i Veli, Atatürk, Pir Sultan Abdal resimleri ile Türk bayrakları taşıyarak, dillerinde sloganlarlarla isteklerini haykırarak alandaki yerlerini almaya başladı

 

- Meydan, tarihinde ilk kez otobüs duraklarını da kapsayacak şekilde Alevilere tahsis edildi. Aleviler, platformdan atılan sloganlarla türkülere eşlik ediyor.

MİTİNGTEN YÜZLERCE FOTOĞRAF

Mitingten ilk fotoğraflar için tıklayın  

 
< Önceki   Sonraki >
Alevi Haber Ajansı *** Alevilerin Gören Gözü, İşiten Kulağı, Söyleyen Dili ***
Ajans Menü
Hakkımızda
Künye
Yayın İlkeleri
İletişim
Arama
Bağlantılar
Güncel

Yıldırım TÜRKER yazdı: Madımak helalleşmesi

Necdet Saraç’ın kaleme aldığı “Alevilerin Siyasal Tarihi” adlı kitap tüm kitapçılarda

Kitap Önerisi
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk