Alevi Haber Ajansı - AHA
 
Friday, 19 September 2014 20:49
Son Alevi

Son AleviSon Alevi

Gümüşpala Kortağ

Kolomb, bugün Amerika diye anılan kıtaya ayak bastıktan sonra ortaya bir sürü sorun çıktı.  

Beyaz adamın kafasını kurcalayan bir soru şuydu:

"Kızılderilide ruh var mı?"

Ruhu varsa, Kızılderili insandır. Hıristiyanlığın ayrıcalığından yararlanabilir, cennete bile gidebilir. Ama, bu yaklaşım Avrupalının işine gelmiyor.

Devamını oku...
 
Alevi örgütleri tartışmaya devam ediyor

Alevi örgütleri tartışmaya devam ediyorAlevi örgütleri tartışmaya devam ediyor
 
İZMİR (16.10.2009)- Demokratik Alevi örgütleri, “Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz” başlıklı tartışmaya devam ediyor. Bu kapsamdaki toplantılardan biri de, 18 Ekim Pazar günü İzmir'de yapılacak.

29 Mart yerel seçimleri öncesinde “Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz” adıyla çeşitli kentlerde toplantılar düzenleyen Alevi Bektaşi Federasyonu, toplantılar sonunda bir taslak hazırladı. Şimdi de 25 ilde taslak üzerinde tartışmalar yapan Alevi örgütleri, ortaya çıkacak sonucu daha sonra kamuoyuna açıklayacak.

Tartışma toplantılarından biri de 18 Ekim günü İzmir'de yapılacak. Fuar'daki İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde yapılacak forum, saat 14.00'de başlayacak. Foruma konuşması olarak İshak Kocabıyık, Atilla Erden ve Necdet Saraç katılacak.

Devamını oku...
 
ABF'den 8 Kasım Mitingine Çağrı

ABF'den 8 Kasım Mitingine ÇağrıABF'den 8 Kasım Mitingine Çağrı

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Av Kazım GENÇ, "AYRIMCILIĞA KARŞIYIM" diyen herkesi 8 Kasım'da Kadıköy Meydanında düzenlenecek "Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı" mitingine davet etti. ABF'nin çağrısında şu görüşlere yer verildi :

"Geçen sene 9 Kasım 2008 tarihinde gerçekleştirmiş olduğumuz büyük Alevi yürüyüşü sonrası yapmış olduğumuz “Ayırımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı” mitinginin, devamını bu sene 8 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Kadıköy Meydanında yapacağız.
 
Geçen sene yüzbinlerin dile getirmiş olduğu taleplerimize karşı, bu güne kadar somut bir adım atılmadığı gibi, Alevi Çalıştayları ile göz boyamaya ve sorunlarımızı zamana yayarak unutturmaya ve uyutmaya çalışmaktadırlar.

Devamını oku...
 
Avrupalı Alevilerden AB'ye sert tepki

Avrupalı Alevilerden AB'ye sert tepki Avrupalı Alevilerden AB'ye sert tepki

Geçtiğimiz gün yayınlanan Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nda Alevilerle ilgili yapılan tespitlerin gerçeği yansıtmadığı ifade eden Alevi kurumları, Aleviler ile ilgili hazırlanan bölümün yetersizliğinden yakındılar.

Geçtiğimiz gün yayınlanan AB İlerleme raporuna yönelik bir basın açıklamasında bulunan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, raporun yetersiz ve özensiz hazırlandığı yönünde sert eleştirilerde bulundu. Son raporda Aleviler ile ilgili geçmişte yaşanan sorunlara yönelik bir düzelmenin algılandığını ifade eden AABK Yönetim Kurulu, bu durumun gerçeği yansıtmadığı dile getirdi.

Devamını oku...
 
Antalya İl Genel Meclisi'nden Cemevi Kararı

Antalya'ya Cemevi MüjdesiAntalya İl Genel Meclisi'nden Cemevi Kararı

Antalya İl Genel Meclisi 6 Ekim 2009 tarihli toplatısında Antalya Altınova'ya Cemevi yapılması yönünde karar aldı.

İl Genel Meclisi'nin Ağustos ayı toplantısında "Antalya ili Kepez ilçesi Orta, Düden, Sinan ve Menderes mahallelerinden oluşan Altınova bölgesinde halkın Cemevi yapılmasını istemeleri ve söz konusu Cemevinin yapılması ve yatırım programına alınması ile ilgili verilen önerinin Meclis Gündeminin 137. Maddesi olarak gündeme alınmasına ve Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilmesi" kararlaştırılmıştı.

Devamını oku...
 
8 Kasım Mitingi ve Alevi Hareketi Üzerine

8 Kasım Mitingi ve Alevi Hareketi Üzerine8 Kasım Mitingi ve Alevi Hareketi Üzerine

Ferhat Aktaş*
 
(...) Kadıköy meydanında ortak taleplerimizi bir kez daha dillendireceğiz!, Zorunlu Din Derslerinin Kaldırılması, Diyanet Kurumunun Lağvedilmesi, Cemevlerine Yasal Statü Tanınması, Madımak Otelinin Müzeye Çevrilmesi, Hacı Bektaş Dergâhının Alevilere Geri Verilmesi, Alevi Köylerine Camii Yapımının Durdurulması, Alevi- Kızılbaşlara Karşı İşlenmiş Suçların Faillerinin Yargılanması için yüz binlerce can, 8 Kasım günü Kadıköy alanına akacağız...

Aleviler, ayrımcılığa ve asimilasyon politikalarına karşı bir kez daha alanlara çıkmaya hazırlanıyor. ABF( Alevi Bektaşi Federasyonu ) tarafından duyurusu yapılan ''eşit yurttaşlık'' mitingine Alevi inanç merkezleri, yöre dernekleri, sendikal örgütlenmelerin ve devrimci-sosyalist kurumların kitlesel katılım göstermesi bekleniyor.

Devamını oku...
 
AKP'nin Alevileri Oyalama Politikalarına AB'den tam destek!

AKP'nin Alevileri Oyalama Politikalarına AB'den tam destek!AKP'nin Alevileri Oyalama Politikalarına AB'den tam destek!

AB "İlerleme Raporu" açıklandı...

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'nin AB'ye katılım süreci başta olmak üzere Türkiye'de son bir yılda meydana gelen gelişmeleri değerlendiren "İlerleme Raporu ve Strateji Belgesi"ni açıkladı. Türkiye’nin son bir yıldaki siyasi ve ekonomik gelişmelerinin değerlendirildiği 93 sayfalık İlerleme Raporu’nda, Türkiye-Ermenistan yakınlaşması, Kürt açılımı, Ergenekon davası gibi konular başta olmak üzere hükümetin tüm politikalarına tam destek verildi. AKP hükümetinin politikalarına yönelik yumuşak eleştiri ve uyarıların yer aldığı raporda, Alevilerin sorunları ile ilgili şimdiye kadar hiçbir ciddi ve somut adım atmayan hükümetin yürüttüğü Alevileri oyalama politikasına da tam destek verildi. Rapor AKP cephesinde sevinçle karşılandı.

Raporda, Alevilerin cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınması ve zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden muafiyet taleplerinden de bahsedilerek Aleviler ve gayrı Müslimlerin dini özgürlüklerine tam saygı gösterilmesi istendi. Hükümetin Alevi açılımına da destek verildi.

Devamını oku...
 
Bakan Günay'dan Kültür Sanatta Kürt ve Alevi Açılımı

Bakan Günay'dan Kültür Sanatta Kürt ve Alevi AçılımıBakan Günay'dan Kültür Sanatta Kürt ve Alevi Açılımı

Kültür Bakanı, Kürtçe aşk destanı "Mem û Zin"i ve Hacı Bektaşi Veli'nin hayatını basacakları bilgisini verdi. Eurovision'a Kürtçe şarkıyla katılabiliriz dedi. Günay, Almanya'da Kürt sanatçı Perwer'le görüşerek Türkiye'ye dönmeye ikna edebileceğini de açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin Eurovision'a Kürtçe şarkıyla katılabileceğini söyledi. Sürgündeki Kürt sanatçı Şivan Perwer'le yüz yüze görüşerek dönmeye ikna edebileceğini kaydetti.

Günay'ın kültür sanat alanındaki "açılımlarıyla" ilgili gazetecilere anlattıkları şöyle:

Eurovision'a Kürtçe şarkıyla katılım: Müzik konusunda o kadar iddialı olduğumu söyleyemem. Ama niye olmasın? Daha önce İngilizce parçalarla katıldığımız yarışmaya Kürtçe şarkıyla da katılabiliriz. Ama katılacak şarkının evrensele çıkabilecek bir müzik kalitesini taşıyor olması gerekir. Bunu da seçici kurul bilir.

Devamını oku...
 
Belediyede ayrımcılık sürgünü

Belediyede ayrımcılık sürgünüBelediyede ayrımcılık sürgünü

İSKİ'de Serin Hamzaçebi isimli memur Alevi olduğu için sürgün edildi

KESK'e bağlı Tüm Bel Sen 4 Nolu Şubesi üyelerine yönelik ayrımcılık ve sürgünleri İSKİ Genel Müdürlüğü önünde protesto etti. Tüm Bel Sen, sürgün edilen Serin Hamzaçebi'nin sürgün kararını geri çekilmesini istedi.

"Alevi misin Sünni misin"

Tüm Bel Sen 4 Nolu Şube Başkanı Saadet Yeyin, yaptığı açıklamada açılımların çözüm amaçlı olmadığını söyledi. Yeyin, sendika üyesi ve aynı zamanda Büyükçekmece işyeri temsilcisi Serin Hamzaçebi'nin Büyükçekmece Şube Müdürü Erkan Yılmaz tarafından alevi olduğu için sürgün edildiğini öne sürdü.

Devamını oku...
 
'Alevi misin? Sünni misin?'

'Alevi misin? Sünni misin?''Alevi misin? Sünni misin?'

İSKİ’de İnşaat Teknikeri olarak çalışan Serin Hamzaçebi, Alevi olmasından kaynaklı müdürü tarafından sürgün edildi

İstanbul (15.10.2009)- ‘Kürt açılımı’, ‘Ermeni açılımı’, ‘Alevi açılımı’ ile demokrasi havarisi kesilen devletin, söz konusu açılımlarının neye tekabül ettiği yaşanan haksızlık-hukuksuzluklarla ortaya seriliyor.

Her değişen hükümetle birlikte kadrolaşmanın olduğu ülkede, AKP hükümeti ile birlikte de kadrolaşma tırmanış gösteriyor. Emekçilere yönelik baskıların yanında etnik, dini ve siyasi kimliklerine göre ayrımcılık ta uygulanıyor. Ayrımcılığa uğrayan çalışanlar keyfi bir şekilde sürgün ediliyor. Söz konusu ayrımcılık ve baskıların en belirgin yaşandığı yerlerden birisid de AKP’li belediyeler.

Devamını oku...
 
Alevi 'açılımı'ndan sürgün çıktı

Alevi 'açılımı'ndan sürgün çıktıAlevi 'açılımı'ndan sürgün çıktı 
 
İSTANBUL (15.10.2009)- AKP Hükümeti, 'alevi açılımı' diye alladı pulladı ama 'açılım' AKP'li Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'ni teğet geçti. İSKİ'de dinsel ayrımcılık ayyuka çıktı, “Alevi misin, Sünni misin” baskısı bugün protesto eylemine dönüştü.

KESK'e bağlı Tüm Bel Sen 4 Nolu Şubesi'nin Büyükçekmece işyeri temsilcisi Serin Hamzaçebi, İSKİ'de dinsel ayrımcılığa, üstüne birde sürgüne uğradı. İSKİ Büyükçekmece Şube Müdürü Erkan Yılmaz, sendika işyeri temsilcisi Serin Hamzaçebi'ye “alevi misin Sünni misin” şeklinde sorulara maruz kaldı. Şube Müdürü Erkan Yılmaz'in tacizlerini birde üstüne sürgün izledi.

Devamını oku...
 
Ali Balkız'dan sert tepki

Ali Balkız'dan sert tepki  Ali Balkız'dan sert tepki 
 
Memur-Sen'în Alevi Çalıştayı'na sunduğu önerilere Ali Balkız'dan sert tepki geldi

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun 4. Alevi Çalıştayı'na sunduğu raporda, Alevi çocuklarını imam hatip liselerine çekecek projeler geliştirilmesi, Alevi dedelerinin hacca gönderilmesi için kolaylıklar sağlanması önerileri, Alevi temsilcilerinin sert tepkisine neden oldu. Önerileri Alevilerin Sünnileştirilmesi projelerinin bir parçası olduğunu kaydeden Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız, “Alevilerin talepleri üzerinden, gerici şeriatçı kesimlerin istemleri çalıştaya sunuluyor” dedi.

Devamını oku...
 
Alevilerden Zorunlu Din Derslerine Karşı Eylem

Alevilerden Zorunlu Din Derslerine Karşı EylemAlevilerden Zorunlu Din Derslerine Karşı Eylem

Balıkesir'in Edremit Körfezi'ndeki Aleviler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ders müfredatında bulunan zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istemek amacıyla meydanlara inerek eylem yaptı. Pankart ve attıkları sloganlarla dikkat çeken Aleviler, din kültürü ve ahlak dersi adı altında Sünni İslam anlayışının dayatıldığını iddia etti.

Öğlen saatlerinde Edremit Cumhuriyet Meydanı'nda biraraya gelen Alevi Kültür Dernekleri'nin Altınoluk, Burhaniye ve Dikili şubeleri, Pir Sultan Abdal Dernekleri Ayvalık ve Zeytinli şubelerine mensup yetkililer ile dernek üyesi yaklaşık 150 Alevi vatandaş, zorunlu din derslerini protesto ederek Milli Eğitim müfredatından kaldırılmasını istedi. KESK'e bağlı Eğitim-Sen'in Edremit Körfezi'ndeki bazı yetkilileri, İşçi Partisi, Emek Partisi ve TKP'nin ilçe ve belde teşkilatlarının bazı yetkililerinin de destek verdiği eylem, pankartların açılmasıyla başladı. AKP hükümetinin Alevi Politikasını eleştiren ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını isteyen Aleviler, zorunlu din desi sorununun bir an evvel çözülmesi talebini yineledi.

Devamını oku...
 
Alevi Bakkalı Döven İki Zabıtaya 8 Yıl Hapis Cezası

Alevi Bakkalı Döven İki Zabıtaya 8 Yıl Hapis CezasıAlevi Bakkalı Döven İki Zabıtaya 8 Yıl Hapis Cezası
 
Keçiören zabıtası, Ağustos 2008’de dükkânında içki satan Alevi genci tekme tokat döverek hastanelik etmiş, dövülen gencin babası “Yıllardır bizimle uğraşıyorlar” demişti

Ankara'da esnaflık yapan Metin Şahin’i dövdükleri iddiasıyla yargılanan Keçiören Zabıta Müdürlüğü’nde görevli zabıta amirleri Bahri Şahin ve Ercan Gültekin’in 8 yıl 4’er aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, şikayetçi Metin Şahin, avukatları Hıdır Özcan ve Alev Yıldırım ile sanık zabıtaların avukatı Nihat Kılıç hazır bulundu. Duruşmada Mehmet Bitik ve Yusuf Bahadır Torun tanık olarak dinlendi.

Devamını oku...
 
"Alevi misin, Sünni misin?" Haydi Sürgüne!

"Alevi misin, Sünni misin?" Haydi Sürgüne!"Alevi misin, Sünni misin?" Haydi Sürgüne!

TÜM BEL-SEN YARIN AKSARAY'DA BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) İstanbul 4 No'lu Şube Yönetim Kurulu bugün yazılı bir açıklama yaparak, İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) Genel Müdürlüğü’nde görevli bir çalışanın, Müdürü tarafından “Alevi misin? Sünni misin?” şeklinde sorgulanmasının akabinde sürgün edildiğini bildirdi.

TÜM BEL-SEN İstanbul 4 Nolu Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada; sendika üyesi olan ve aynı zamanda sendikanın İşyeri temsilciliği görevini yürüten çalışanın, Müdürü tarafından “Alevi misin? Sünni misin?” şeklinde sorgulanmasının akabinde sürgün edildiği, olayla ilgili İSKİ Genel Müdürlüğü’ne ve İstanbul Valiliği’ne yazı yazılarak gerekli suç duyurularında bulunulduğu, ancak tüm girişimlere rağmen Müdür hakkında herhangi bir idari işlem yapılmadığı belirtildi.

Devamını oku...
 
"Gelin Canlar Bir Olalım" 8 Kasım'da Kadıköy Meydanını dolduralım

"Gelin Canlar Bir Olalım" 8 Kasım'da Kadıköy Meydanını dolduralımTürkiye, 8 Kasım'da Kadıköy'de  Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı için bir meydan okumaya sahne olacak...

"Gelin Canlar Bir Olalım" 8 Kasım'da Kadıköy Meydanını dolduralım

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

"Aleviler yıllardır ülkemizde Aydınlanmanın ve çağdaşlaşmanın öncü ve simge topluluğu olarak algılanmıştır.

Aleviler son dönemde Amerikancılığın ve gericiliğin simgesi AKP iktidarına karşı mücadeleye yoğunlaşmış durumdadır. Ülkemizin aydınlık yüzü Aleviler Ayrımcılığa karşı Eşit Yurttaşlık hakkı için 8 Kasım’da alanları doldurmaya hazırlanıyor.

Devamını oku...
 
Semah Çalıştayı Bilgi Notu

Semah Çalıştayı Bilgi NotuSomut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) Sözleşmesi, Semah Çalıştayı Bilgi Notu

Alevi Enstitüsü'nün 4 Ağustos 2009'da Ankara'da gerçekleştirilen “Semah Çalıştayı”na dair bilgilendirme notunu aktarıyoruz:

"Türkiye'nin de, 21.01.2006 tarih ve 26056 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun'la birlikte (Kanun No: 5448), ilgili tarihten bu yana taraf olduğu ilgili sözleşme gereği, TC Kültür Bakanlığı, ilgili sözleşmenin Türkiye'deki icracı mercii olan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, 4 Ağustos 2009'da Ankara'da bir “Semah Çalıştayı” düzenlemiştir. Semah Çalıştayı'na Enstitümüz adına Bilim Kurulu üyemiz Doç. Dr. Ayhan Yalçınkaya katılmıştır.

Devamını oku...
 
Semah, Dünya Kültür Mirası Listesi için aday gösterildi

Semah, Dünya Kültür Mirası Listesi için aday gösterildi Semah, Dünya Kültür Mirası Listesi için aday gösterildi

'Karagöz', 'âşıklık geleneği' ve 'Nevruz'un ardından semahın da Dünya Kültür Mirası listesine alınması için düğmeye basıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Alevilere özgü bu ritüelin insanlığa mal olması için UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ne başvurdu.

Bakanlık, semahla ilgili dosyada Türkiye'deki Aleviler üzerine özel bir çalışma yaptı. Buna göre Aleviler kültürel yapıları ve yaşadıkları bölgelere göre 5 gruba ayrılıyor: Çepni Aleviler, Tahtacı Aleviler, Sıraç Alevi toplulukları, Babağan Bektaşi Toplulukları ve ocaklara bağlı Aleviler.

Devamını oku...
 
Aleviler AKP'nin oyununa gelmeyecek

Aleviler AKP'nin oyununa gelmeyecekAleviler AKP'nin oyununa gelmeyecek

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, yazılı bir açıklama yaparak, "Türkiye, 8 Kasım’da Kadıköy’de Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı için bir meydan okumaya sahne olacak" denildi.

Dernek Başkanı Av. Fevzi Gümüş imzasıyla yapılan açıklamanın tam metnini okurlarımıza sunuyoruz:

"Aleviler yıllardır ülkemizde Aydınlanmanın ve çağdaşlaşmanın öncü ve simge topluluğu olarak algılanmıştır.

Aleviler son dönemde Amerikancılığın ve gericiliğin simgesi AKP iktidarına karşı mücadeleye yoğunlaşmış durumdadır. Ülkemizin aydınlık yüzü Aleviler Ayrımcılığa karşı Eşit Yurttaşlık hakkı için 8 Kasım’da alanları doldurmaya hazırlanıyor.

Devamını oku...
 
Alevî açılımının yol haritası 7. çalıştayda belli olacak

Alevî açılımının yol haritası 7. çalıştayda belli olacak Alevî açılımının yol haritası 7. çalıştayda belli olacak

Alevi açılımında bugüne kadar gerçekleşen 4 çalıştayın yapılmasında önemli destekler veren Devlet Bakanı Faruk Çelik, nihai esasların 7. Alevi Çalıştayı'nda ortaya çıkacağını belirtti.

Bursa medyasında görev yapan köşe yazarlarıyla kahvaltılı basın toplantısı gerçekleştiren Bakan Çelik, 'Alevi açılımı' ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Faruk Çelik, "Devlet bakanı olarak göreve geldiğimden bu yana, Alevi açılımıyla ilgili 4 çalıştay gerçekleştirdik. Bu çalıştaylarda; Alevi dünyasının kanaat önderleri, bu konuda bilgi-fikir sahibi olan kişiler, kurum ve kuruluş temsilcileri ve sivil toplum örgütleriyle gün boyu süren toplantılar yaptık. 5. toplantımızı 11 Kasım'da, 6.sını da aralık ayının ilk haftasında gerçekleştireceğiz. 7. çalıştayda ise tüm Alevi temsilcilerini ve ilgili kişileri, nihai bir yol haritası çizme noktasında, yerleşimden uzak bir mekânda toplayacağız. 4-5 gün boyunca enine boyuna bu meseleyi, 6 çalıştayda geldiğimiz noktayı da dikkate alarak, nerede ve ne zaman başlayıp neticelendireceğimiz noktasında tartışacağız. 7. çalıştayın sonunda, kesin çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaşacağız." diye konuştu.

Devamını oku...
 
'Alevileri imam hatipe alalım, hacca yollayalım'

'Alevileri imam hatipe alalım, hacca yollayalım''Alevileri imam hatipe alalım, hacca yollayalım'

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun 4. Alevi Çalıştayı'nda yaptığı konuşma ve sonrasında verdiği raporda Alevi çocuklarını imam hatip liselerine çekecek projeler geliştirilmesi, Alevi dedelerinin hacca gönderilmesi önerileri yer alınca Alevilerden tepki çekti.

Gündoğdu, çalıştayda sendika olarak hazırladıkları bir rapor olduğunu söyleyerek, “Bu raporda bizim çözüm önerilemiz sıralanıyor” dedi. Alevi dedelerinin haca gönderilmesi gerektiğini söyleyen Gündoğdu, bunu da dedelerin ve kanaat önderlerinin ‘yurtdışı hizmetlerine’ bağladı. Konuyla ilgili Radikal’in sorularını yanıtlayan Gündoğdu, önerisini doğrulayarak, “Çünkü Alevi dedeleri ile kanaat önderlerinin hac ziyaretleri için kolaylıklar sağlanmalı” dedi.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 4224 - 4264 Toplam: 12459
Alevi Haber Ajansı *** Alevilerin Gören Gözü, İşiten Kulağı, Söyleyen Dili ***
Ajans Menü
Hakkımızda
Künye
Yayın İlkeleri
İletişim
Arama
Bağlantılar
Güncel

Yıldırım TÜRKER yazdı: Madımak helalleşmesi

Necdet Saraç’ın kaleme aldığı “Alevilerin Siyasal Tarihi” adlı kitap tüm kitapçılarda

Kitap Önerisi
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk