Alevi Haber Ajansı - AHA
 
Tuesday, 16 September 2014 10:20
Aşık Veysel'e takke giydirtmeye izin vermeyeceğiz!

AŞIK VEYSEL'e takke giydirtmeye izin vermeyeceğiz!Aşık Veysel'e takke giydirtmeye izin vermeyeceğiz!

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU BASIN AÇIKLAMASI

Selamlaşma biçiminden konuşmaya, saç ve bıyık şeklinden giyim tarzına kadar Türkiye’yi giderek muhafazakar bir zemine oturtmaya çalışan siyasl İslamcı zihniyet, Anadolu Alevi müziğinin ve ozan geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Aşık Veysel’in kılık kıyafetine de müdahale etti.

Sivas Şarkışla’daki Aşık Veysel heykeli, geçtiğimiz günlerde muhafazakarlığın sembolü haline dönüşmüş ‘takkeli bir heykel’le yer değiştirdi.

Devamını oku...
 
Semirtilmiş Aköz çıbanı

Semirtilmiş Aköz çıbanıSemirtilmiş Aköz çıbanı

METİN BORAN / Evrensel


(...)Sabah gazetesinin yayın yönetmeni ve yazarları bu adama tepki göstermez, alevi toplumundan özür dilemezlerse Aköz’ün ayıbına başta yayın yönetmeni Erdal Şafak ve gazetenin diğer köşe yazarları da ortak olmuş olacaklardır...

İktidarın bülteni gibi yayınları ile bilinen bir gazetenin köşesini kendi hezeyanları için kullanan Köşe Yazarı Emre Aköz köşesinde şöyle bir yorumda bulunmuş: “Nüfusun yüzde 15’ni oluşturan bir mezhebin yüksek yargının koltuklarının yüzde 50’sine oturması normal mi?” Bunu dedikten sonra daha başka bir yığın zırva ile okuyucusunun kafasını karıştırmış ve bu yorumla alenen ayrımcılık ve mezhep şovenizmi yapmakta bir beis görmemiş.

Devamını oku...
 
2.Geleneksel Pendik Halk Şenliği

2.Geleneksel Pendik Halk Şenliği2.Geleneksel Pendik Halk Şenliği

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ ve CEM EVİ

PENDİK ŞUBESİ

2.GELENEKSEL HALK ŞENLİĞİ

TARİH : 2 Ağustos 2009 Pazar

SAAT  : 14.00   YER : Pendik Cemevi
 
SANATÇILAR : ERDAL ERZİNCAN, CİHAN ÇELİK, ERDAL BAYRAKOĞLU, ESRA ÖZTÜRK, SONER SOYER, ÖNDER BABAT (Ö.B.K.M MÜZİK GRUBU), SERHAT RAŞA, PSAKD PENDİK ŞUBE MÜZİK GRUBU

Devamını oku...
 
Sevenleri ozanı Berçenek'te selamladı

Sevenleri ozanı Berçenek'te selamladıSevenleri ozanı Berçenek'te selamladı

BERÇENEK ÂŞIK MAHZUNİ FESTİVALİ

Âşık Mahzuni, köyü Berçenek’te bu yıl beşincisi düzenlenen törenle anıldı. İki gün süren “Berçenek Âşık Mahzuni Festivali”nde binlerce insan sabahın ilk ışıklarına kadar Mahzuni türkülerine eşlik etti.

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Berçenek köyü, Mahzuni sayesinde Türkiye’nin en ünlü köylerinden biri haline geldi. Herkes doğup büyüdüğü yere hayrandır. Ancak Mahzuni’nin köyüne sevdası, türkülerine yansımıştır. Sayesinde Türkiye halkı sadece köyü Berçenek’i değil, o köyün ilginç insan portrelerini de tanımıştır. Çırık Baba’yı, Şakir Baba’yı, Ala Deli’yi, köylünün toprağına el koyan Kerim Ağa’yı bilmeyen yoktur.

Berçenek’ten çıktım yayan/ Aman doktor bak bebeğe”, “Vay göresim geldi Berçenek seni/ Dumanlı dumanlı oy bizim eller”, “Satılıyor Berçenek”, “Hani Berçenek’in Ala Delisi” türküleri ile birlikte Berçenek köyü de dillere düşmüştür.

Devamını oku...
 
"Yavru Vatan" değil "Yavru İran"!

"Yavru Vatan" değil "Yavru İran"!"Yavru Vatan" değil "Yavru İran"!

AKP'nin Gericilik dalgası Yavru Vatan'ı esir aldı.

* Dini yatırımlara 14 milyon TL, eğitime 4 milyon TL,

* 161 okula karşı 182 cami,

* Bu yıl 16 cami açılması için çalışmalar tam hız sürüyor, 13 trilyon kaynak hazır

* Camilerde “Kuran Kursları” açılıyor, Din öğretimi tarikatlara devrediliyor,

* 500 çocuk “Kuran Kursu”nda eğitim görmek için Türkiye’ye gönderildi,

* Din Dersinin "Zorunlu" olması yolda,

* 182 camide 300 imam var, imamların bir kısmı Türkiye'den gönderiliyor ve maaşını Türkiye ödüyor.

Devamını oku...
 
Aşık Veysel Heykeli değişecek

Aşık Veysel Heykeli değişecek Aşık Veysel Heykeli değişecek

Şarkışla Belediye Başkanı Kasım Gültekin, ilçede Aşık Veysel Parkı'na dikilen yeni ''Aşık Veysel Heykeli'' ile ilgili olarak, ''Ünlü ozanımız Aşık Veysel'in heykelindeki takkeden nemalanmak istiyorlar. Kasıt arayan, yanlış yapar'' dedi. Gültekin eski heykelin kaldırılarak yerine yeni yapılacak heykelin konulacağını söyledi.

Belediye Başkanı Gültekin, yaptığı açıklamada, ilçedeki Aşık Veysel Parkı'nda bulunan Aşık Veysel Heykeli'ni değiştirmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gültekin, ozanın anısına, 18-19 Temmuz tarihleri arasında ilçede düzenlenen Uluslararası Aşık Veysel Aşıklar Bayramı hazırlıkları kapsamında parkta bazı düzenlemeler yaptıklarını, bu çalışmalar kapsamında parktaki Aşık Veysel Heykeli'nin eskidiği, deforme olduğu, tabanı çürüdüğü için değiştirdiklerini söyledi.

Devamını oku...
 
Takkeli Aşık Veysel heykeli

Takkeli Aşık Veysel heykeliTakkeli Aşık Veysel heykeli

ÜNLÜ Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun Sivas’ın Şarkışla İlçesi’nde 10 gün önce değiştirilen heykeli tartışma konusu oldu.

FOTO : İŞTE TAKKELİ AŞIK VEYSEL HEYKELİ
 
Eski heykelin kaldırılarak yerine başında takke bulunan heykelin konulması tepki çekti. Belediye Başkanı Kasım Gültekin, “Önceki heykeli küçük olduğu için kaldırdık. Elimizde bu vardı ve bu heykeli koyduk. Her hangi bir art niyet yok” derken, Aşık Veysel’in oğlu Ahmet Şatıroğlu, “Babam sadece evde takke takardı. Saz çalarken veya yurt gezilerinde fötr şapka kullanırdı” diye konuştu.

Şarkışla’da 18- 19 Temmuz tarihlerinde yapılan ‘Uluslararası Aşık Veysel Aşıklar Bayramı’ kapsamında belediye tarafından ilçe girişinde yeniden düzenlenen ‘Aşık Veysel parkı’ndaki heykel yenisi ile değiştirildi. Açılışı yapılan ve ozanı saz çalarken gösteren yeni heykelin başında takke bulunması tepkilere neden oldu. Aşık Veysel’in akrabası ve Sivrialan Kültür-Dayanışma Derneği Başkanı Memduh Süzer’in tepki göstermesi üzerine heykel tartışması başladı. Ayşık Veysel’in günlük yaşantısı ve ev hali dışında takke takmadığı belirtilerek, parka konulan heykelin Aşık Veysel’e uygun olmadığı idida edildi.

Devamını oku...
 
Aşık Veysel'e takke giydirdiler...

Aşık Veysel'e takke giydirdiler...Aşık Veysel'e takke giydirdiler...

Halk ozanı Aşık Veysel için memleketi Şarkışla’da yaptırılan heykel tartışma yarattı. Ozanın kendisine benzemeyen ve takke giymiş heykeline tepkiler yükselirken, BBP’li Belediye Başkanı “Takke, Veysel’in yaşamında var’’ dedi.
 
ANKARA - Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun anısına yaptırılan heykeli kavga çıkardı. Şatıroğlu’nun memleketi Sivas’ın Şarkışla ilçesinde kendisiyle aynı adı taşıyan parktaki heykeli yıktırılarak yerine “Takkeli Heykel’’ dikildi.

Şarkışla’da geçtiğimiz günlerde “Uluslararası Aşık Veysel Aşıklar Bayramı” düzenlendi. İki gün süren etkinlikte, ozanın adını taşıyan parkta yaptırılan yeni heykeli de açıldı ancak tepkiye neden oldu. Aşık Veysel’in akrabası ve Sivrialan Kültür-Dayanışma Derneği Başkanı Memduh Süzer, GAZETEPORT’a yaptığı açıklamada yeni heykelin ozana hiç benzemediğini vurguladı.

Devamını oku...
 
Arif Sağ, Didimlilerle Buluşacak

Arif Sağ, Didimlilerle BuluşacakArif Sağ, Didimlilerle Buluşacak

AYDIN - Didim Alevi Bektaş-i Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği’nin 2 Ağustos’ta yapılacak resmi açılışında Arif Sağ sahne alacak.

Didim Alevi Bektaş-i Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği’nin açılışı Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız ile Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Fevzi Gümüş’ün de katılımıyla 2 Ağustos Pazar günü yapılacak. Açılış sonrasında ünlü Halk Müziği Sanatçısı Arif Sağ’da bir konser verecek.

Açılış programı çerçevesinde 1 Ağustos Cumartesi günü Yalı boya resim sergileri ve el sanatları sergisi açılacak. Aynı gün saat 21:00’de Didim Kültür ve Sanat Derneği (DİKSAD) Cemevi salonunda bir konser verecek. 2 Ağustos Pazar günü ise Satranç turnuvası düzenleneceği bildirilirken, saat 14:30’da ise İzmir Yamanlar Cem Evi Semah Grubu semah gösterisi yapacak. Saat 15:00’de derneğin açılışının yapılacağı bildirilirken saat 16:00’da ise Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Fevzi Gümüş ile Antropolog öğretim görevlisi Atilla Erden’in katılacağı bir panel düzenlenecek.

Devamını oku...
 
Alevilerin sorunlarını ilahiyatçılar 'çözecek'

Alevilerin sorunlarını ilahiyatçılar 'çözecek' Alevilerin sorunlarını ilahiyatçılar 'çözecek'

İSTANBUL - AKP hükümeti, bir orta oyununa dönen Alevi Çalıştayı'nda rotayı sünni ilahiyatçılara çevirdi. Alevi Çalıştayı'nın 3.'sünün bileşimi ilahiyatçı profesörler ve Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcilerinden oluşacak.

Alevi Çalıştayı'nın 3. oturumu 19 Ağustos'ta yapılacak. AKP hükümeti, Alevilerin sorunlarını ilahiyatçılarla omuz omuza çözecek. Ankara Bilkent Otel'de gerçekleşecek çalıştayda Alevilikle ilgili çalışmaları olduğu ileri sürülerek bir çok ilahiyatçı ve Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcilerinden oluşan 35 katılımcı bulunacak.

Devamını oku...
 
Didim Hacıbektaş Veli Cem ve Kültür Merkezi Açılıyor

Didim Hacıbektaş Veli Cem ve Kültür Merkezi AçılıyorDidim Hacıbektaş Veli Cem ve Kültür Merkezi Açılıyor

Didim Hacıbektaş Veli Cem ve Kültür Merkezi'nin resmi açılışı ABF Genel Başkanı Ali Balkız ve PSAKD Genel Başkanı Fevzi Gümüş'ün katılımıyla gerçekleştirilecek.

Açılış Töreni 2 Ağustos 2009 Pazar günü Saat 15.00'de yapılacak. Açılış törenine Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, PSAKD Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Ertan Toprak ve ABF Yönetim Kurulu üyesi Atilla Erden katılacak. Açılış töreninin ardından aynı gün saat 16.00'da Ali Balkız, Fevzi Gümüş, Ali Ertan Toprak ve Atilla Erden'in katılacağı 'Aleviler ve Siyaset' konulu bir panel gerçekleştirilecek.

Devamını oku...
 
Cevap sizde...

Cevap sizde...Cevap sizde...

Durak Arslan

Her adım çok önemlidir, ancak ilk adım daha da önemlidir.

Ílk adımınızı atarken diğer adımlarınızın da kaderini belirlersiniz.

Ílk adım, ilk soru, ilk yanıt, ilk bakış, ilk söz ve ilk çözüm önerileriniz… herşey değildir ancak çok ama çok önemlidir.

Sizler de, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı taşıyan her insan gibi « benim ülkemde sorun var » diyerek, kendi inancınıza, felsefenize, etnisitenize veya sosyal statünüze göre sorunu adlandırarak başlıyorsunuz ve derin analiz, somut tesbit ve ilginç çözüm önerilerine ulaşıyorsunuz.

Devamını oku...
 
Alevilerin çoğunlukta olduğu kamu kurumu var mı?

Alevilerin çoğunlukta olduğu kamu kurumu var mı?Alevilerin çoğunlukta olduğu kamu kurumu var mı?

Yüksel Işık(*)

Bazı yazarlar vardır; konu sıkıntısı çektiklerinde Alevilik meselesini yazıyorlar. Yazmalarında bir olumsuzluk yok ama anlamak için çaba göstermekten çok kendi bildiklerini tekrarlıyorlar. Dolayısıyla bize sadece yazılan yanlışları düzeltmek üzere kalem oynatmak kalıyor. Bahse konu yazarların en çarpıcı örneklerini Emre Aköz ve Nuray Mert oluşturuyor.

Aköz, Hükümetin HSYK’yı hegemonya altına alma sürecinde, söyleyebileceği her şeyi söyledikten sonra, emekli savcılardan birini dayanak göstererek, HSYK’da Alevilerin ağırlıkta olduğunu yazdı. Tepkiler karşısında, “ben demedim, orayı çok iyi bilen savcı söyledi, ben aktardım” diyerek kendisini savundu. Oysa zamanlama manidar! Hükümet tarafının her türlü aracı kullanarak, “HSYK’da Ergenekoncular hakim” dediği bir ortamda, Aköz de, “Alevi hakimiyeti”ne dikkat çekiyor!

Devamını oku...
 
Gericilikle Mücadele

Gericilikle MücadeleGericilikle Mücadele

Gazi ASLAN

(...) Örgütsüz dağınık sol kesimler harekete geçmelidir. Sol da yer alan siyasi yapılar, sosyalist partiler artık şeriata, bu gerici gelişmelere tavır almalıdır. Şeriat yönetiminde Alevilerin yaşama imkânı olmadığı gibi komünistlerinde yaşama şansı olmayacaktır. Ülkenin Adnan Menderes dönemindeki uygulamalardan daha fazlası bu gün yaşanmakta devletin her kademesinde şeriatçılar kurumlaşmaktadır. Tepki gösterecek kitleler olmadığı gibi Adnan Menderes'e dur diyen orduda artık bu gidişatın içindedir....

Ülkemizin neden gericileştiğini iki ana başlık altında irdeleyebiliriz. Birincisi: 1991 yılında Sovyetlerin çözülmesi ile birlikte Emperyalizm, Sosyalizmin bittiği, komünizmin çöktüğünü vurgulayarak gerici bir süreç başlatmıştır.. Bu politikalar doğrudan ülkemizde etkilemiş, hatta ülkemize laik olup ta Müslüman olmasından dolayı Ilımlı İslam Projesi gibi örnek ülke yaratma yoluna gidilmiştir.

Devamını oku...
 
Çifte kavrulmuş ötekiler diyarı Samandağ

Çifte kavrulmuş ötekiler diyarı SamandağÇifte kavrulmuş ötekiler diyarı Samandağ

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği ile Samandağ Gençlik Derneği’nin birlikte düzenlediği Evvel Temmuz festivaline katılmak üzere Hatay’ın Samandağ ilçesine gittim.

Samandağ, bir peynir dilimine benzeyen Türkiye haritasının alt kenarındaki ‘çıkıntı’ yerde bulunuyor. Bu fiziksel konumu ilçenin içinden geçen ‘Asi’ Irmağı tamamlıyor. Buradan hareket ederek, Sevan Nişanyan’ın kelimelerin köküne nüfuz eden üslubuyla Samandağ’ı şöyle tanımlamak istiyorum: İçinden asi bir ırmak geçen çıkıntı yer. Tabii ‘asi’ ve ‘çıkıntı’lı bu tanıma Samandağ’ı dolaşarak, Samandağlılarla tanışarak varıyorum, coğrafya bilgileri işin süslemesi.

Devamını oku...
 
Kimsenin camiye gitmediği Alevi köyüne 2'inci cami

Kimsenin camiye gitmediği Alevi köyüne 2'inci camiKimsenin camiye gitmediği Alevi köyüne 2'inci cami

Alevi açılımı kapsamında AKP iktidarı Alevi köylerine cami yapmaya ve imam atamaya devam ediyor. AKP'nin Alevi açılımıyla birlikte Amasya'da camisiz Alevi köyü kalmazken, ikinci camilerin temeli atıldı. Kimsenin camiye gitmediği köyde ikinci caminin açılmasına ve cemevinin onarılmamasına köylüler isyan etti.

Misafirler için ikinci cami

Amasya merkeze bağlı Alevi köyü Direkli'de bir cami ve cemevi olmasına rağmen ikinci cami için temel atıldı. Aleviler ikinci camiye karşı çıkarken köyün muhtarı Salih Koç köyü ziyaret eden misafirler için ikinci camiyi yaptırdıklarını iddia etti.

Devamını oku...
 
Siz hiç "Yezit" isimli kişi gördünüz mü?

Siz hiç "Yezit" isimli kişi gördünüz mü?Siz hiç "Yezit" isimli kişi gördünüz mü?

Hikmet Bilâ / Gazetevatan.com

Beş gün önce “Alevilere ‘Muaviye’ Bakışı” başlıklı bir yazı yazdım. Çünkü Alevilerin azınlık oldukları için seçimle iktidara gelemeyecekleri, bu yüzden de darbeci eğilim gösterdikleri gibi haksız, mesnetsiz, art niyetli, kışkırtıcı suçlamalar yapılıyordu.

Dün de “Alevilere Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği” başlıklı bir yazı yazdım. Çünkü, Alevilerin darbeci olduğu suçlamalarına yenileri eklenmiş, üstelik, Alevilerin yüksek yargı organlarını ele geçirdiği, kitlesel olarak bir siyasal partiyi desteklediği, mitinglere katıldığı gibi ipe sapa gelmez iddialar, “suçlamalar” sıralanmıştı.

Devamını oku...
 
Aleviler ve Cumhuriyet

Aleviler ve CumhuriyetAleviler ve Cumhuriyet

Nuray Mert / Hürriyet

ASLINDA çok ciddi mevzuuydu ama nedense önemsenmedi.

Oysa mesele "Aleviler ve HSYK (Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu) meselesi" değil, "Aleviler ve Cumhuriyet" meselesi.

İzin verin, izah edeyim:

Geçenlerde bir köşe yazarı, "Nüfusun yüzde on beşini oluşturan bir mezhep üyelerinin, HSYK’daki koltukların yüzde ellisinde oturmaları normal mi?" diye sormuş. Bunun üzerine, Aleviler, yazarı ayrımcılıkla suçlayıp tepki göstermişler.

Devamını oku...
 
Alevi Çalıştayı'nın 3. oturumu 19 Ağustos'ta

Alevi Çalıştayı'nın 3. oturumu 19 Ağustos'taAlevi Çalıştayı'nın 3. oturumu 19 Ağustos'ta

Alevi Çalıştayı'nın 3. oturumu, ilahiyat fakülteleri öğretim üyeleri ve diyanet işleri başkanlığı temsilcilerinin katılımıyla 19 Ağustos'ta yapılacak.

Ankara Bilkent Otel'de gerçekleştirilecek oturumda, Alevilikle ilgili çalışma yapan, konuyu bilgi düzeyinde araştırıp, sorun düzeyinde tartışan ilahiyatçılarla, Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcilerinden oluşan 35 katılımcı yer alacak.

Katılımcılar arasında Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Prof. Dr. Mehmet Görmez, Prof. Dr. İlhami Güler, Prof. Dr. Hasan Onat, Prof. Dr. Sönmez Kutlu, Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın bulunuyor.

Devamını oku...
 
Aleviler'e saldırmanın dayanılmaz hafifliği

Aleviler'e saldırmanın dayanılmaz hafifliğiAleviler'e saldırmanın dayanılmaz hafifliği

Hikmet Bilâ / Gazetevatan.com

Birkaç gün önce (22 Temmuz) bu köşede “Aleviler’e ‘Muaviye’Bakışı” başlıklı bir yazı yazmıştım. Bugünün çağdaş insanlık değerleri ortak paydasında dünya görüşü olan bir kişi için, mezhep eksenli yaklaşımlardan olabildiğince kaçınmama rağmen, yazmak zorunda kalmıştım.

Çünkü, Aleviler’e ciddi ve haksız bir saldırı sözkonusuydu. Aleviler’in “azınlıkta oldukları için seçimle iktidara gelme şansının olmadığı bu nedenle darbecileri destekleme eğilimine girdiği” şeklinde, akla, bilime, gerçeklere taban tabana zıt iddialar ortaya atılmıştı.

Devamını oku...
 
Alevi köyüne ikinci cami

Alevi köyüne ikinci camiAlevi köyüne ikinci cami

Direkli köyü muhtarı Salih Koç, camiyi köyü ziyaret eden misafirler için yaptırdıklarını söyledi

Köylüler, muhtar Salih Koç’un girişimiyle yaptırılan ikinci camiye karşı çıktı. Alevilerin yaşadığı Direkli köyüne yaptırılmak istenen ikinci cami köylülerin tepkisini çekiyor.

AMASYA - Amasya merkeze bağlı Alevi köyü Direkli’de bir cami ve cemevi olmasına karşın geçen hafta ikinci bir caminin temeli daha atıldı. Köylüler, muhtar Salih Koç’un girişimiyle yaptırılan ikinci camiye karşı çıkarken Koç, ikinci camiyi köyü ziyaret eden misafirler için yaptırdıklarını savundu. Caminin temel atma törenine AKP milletvekili ve yöneticilerinin katılması dikkat çekti.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 4716 - 4756 Toplam: 12459
Alevi Haber Ajansı *** Alevilerin Gören Gözü, İşiten Kulağı, Söyleyen Dili ***
Ajans Menü
Hakkımızda
Künye
Yayın İlkeleri
İletişim
Arama
Bağlantılar
Güncel

Yıldırım TÜRKER yazdı: Madımak helalleşmesi

Necdet Saraç’ın kaleme aldığı “Alevilerin Siyasal Tarihi” adlı kitap tüm kitapçılarda

Kitap Önerisi
Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk